Here is the Conference Program

 

MFPS 28

Bath, 6-9 June 2012

Programme


Wednesday June 6


8:30-9:30 Tutorial 1 on Game Semantics

Andrea Schalk, Manchester

Introduction to game semantics


9:30-9:50 Break


9:50-10:50 Plenary Address

Patricia Johann, Strathclyde

Lifting Functors: Induction, Coinduction, and (maybe) Parametricity


10:50-11:00 Break


11:00-11:30

Stephen Brookes

Concurrent Separation Logic and Syntactic Control of Interference


11:30-12:00 

Aquinas Hobor and Robert Dockins

Time Bounds for General Function Pointers


12:00-13:30 Lunch


Session on Logic, computation and algebraic topology


13:30-14:30 Plenary Address

Steve Awodey, CMU

Homotopy Type Theory


14:30-15:00

Sanjeevi Krishnan

Optimization and Poincare Duality


15:00-15:20 Break


15:20-15:50

Eric Goubault

Geometry of trace spaces and (some) applications


15:50-16:20

Nicola Gambino

Homotopy-initial W-types


16:20-16:50

Andrej Bauer

Automation of proofs in HoTT


End of session on Logic, computation and algebraic topology


16:50-17:00 Break


17:00-17:30

Joachim Kock

Data Types with Symmetries and Polynomial Functors Over Groupoids


17:30-18:00

Naohiko Hoshino

A Representation Theorem for Unique Decomposition Categories


19:00 Reception at the Roman Baths


Thursday, 7 June


8:30-9:30 Tutorial 2 on Game Semantics

Paul-Andre MelliËs, Paris VII

Tensorial logic, dialogue categories and games


9:30-9:50 Break


9:50-10:50 Plenary Address

Michael Clarkson, GWU

Mathematical Foundations for Computer Security


10:50-11:00 Break


11:00-11:30

Matteo Cimini, Mohammadreza Mousavi, Michel Reniers

and Murdoch Gabbay

Nominal SOS


11:30-12:00

Murdoch Gabbay and Dan Ghica

Game Semantics in the Nominal Model


12:00-13:30 Lunch


Session on Computational effects


13:30-14:30 Plenary Address

John Power, Bath

Category Theoretic Understandings of Universal Algebra and

its dual: monads and Lawvere theories, comonads and ?


14:30-15:00

Alex Simpson

Observational equivalence for computational effects


15:00-15:20 Break


15:20-15:50

Neil Ghani

Fibrational Induction Meets Effects


15:50-16:20

Andrej Bauer

A semantic account of an effect system


16:20-16:50

Sam Staton

State-passing style


End of Session on Computational effects


16:50-17:00 Break


17:00-17:30

Ingo Battenfeld

Observationally-induced effects in cartesian closed categories


17:30-18:00

Barbara Petit

Continuation Models for the Lambda Calculus with Constructors


Friday, 8 June


8:30-9:30 Tutorial 3 on Game Semantics 

Martin Hyland, Cambridge

Title tba


9:30-9:50 Break


9:50-10:20

Ugo Montanari and Matteo Sammartino

Network Conscious pi-calculus: a Concurrent Semantics


10:20-10:50

Toby Wilkinson

A Characterisation of Expressivity for Coalgebraic Bisimulation

and Simulation


10:50-11:00 Break


11:00-11:30


Filippo Bonchi, Marcello Bonsangue, Georgiana Caltais, Jan Rutten

and Alexandra Silva

Final Semantics for Decorated Traces


11:30-12:00

Dan Teodosiu

A Truly Concurrent Process Semantics over Multi-Pomsets

of Consumable Resources


12:00-13:30 Lunch


Session on Computability on Continuous Data

This session is part of the ATY


13:30-14:30 Plenary Address

Drew Moshier

Logic of integration, dimension and related geometry


14:30-15:00

Nick Bezhanishili

Logics for compact Hausdorff spaces


15:00-15:20 Break


15:20-15:50

Paul Taylor

Semilattice bases for locally compact spaces


15:50-16:20

Jens Blanck

Interval domains and computable sequences


16:20-16:50

Martin Escardo

The intrinsic topology of a Martin-Lof universe, with an application to

Rice's theorem for the universe


End of Session on Computability on Continuous Data


16:50-17:00 Break


17:00-17:30 

Andrew Lawrence, Ulrich Berger and Monika Seisenberger

Extracting a DPLL Algorithm


17:30-18:00

Oleksandr Manzyuk

A Simply Typed Lambda-Calculus of Forward Automatic Differentiation


19:00 Dinner at the Roman Baths


Saturday, 9 June


8:30-9:30 Tutorial 4 on Game Semantics

Luke Ong, Oxford

Two-level Game Semantics, Intersection Types and

Higher-Order Model Checking


13:00-9:50 Break


9:50-10:20

Dan Ghica and Nikos Tzevelekos

A System-Level Game Semantics


10:20-10:50 

Guy McCusker, John Power and Cai Wingfield.

A Graphical Foundation for Schedules


10:50-11:00 Break


11:00-11:30

Roy Dyckhoff, Mehrnoosh Sadrzadeh and Julien Truffaut

Algebra, Proof Theory and Applications for a Logic

of Propositions, Actions and Adjoint Modal Operators


11:30-12:00

Wolfgang Jeltsch

Towards a Common Categorical Semantics for Linear-Time

Temporal Logic and Functional Reactive Programming


12:00-13:30 Lunch


13:30-14:30 Plenary Address

Dexter Kozen

New


14:30-14:50 Break


14:50-15:20

Robin Cockett, Ximo Diaz-Boils, Jonathan Gallagher and Pavel Hrubes

Timed Sets, Functional Complexity, and Computability


15:20-15:50

Ulrich Berger and Tie Hou

Typed vs Untyped Realizability


End of conference